Warto poznać zalecane i bezpieczne formy przemieszczania się z deską. Przyjmuje się różne formy poruszania z deską (odpiętą i wpiętą w jedną/ dwie nogi). Nie wszystkie formy przemieszczania szczególnie z odpiętą deską są bezpieczne i zalecane.

Z ODPIĘTĄ DESKĄ – NOSZENIE DESKI

Przemieszczając się z odpiętą deską najlepiej i najbezpieczniej trzymać ją między wiązaniami opierając o ciało. Trzymanie deski pod pachą jest najbezpieczniejszą formą poruszania z powodu swobody ruchu. Ten sposób trzymania zapewnia większe możliwości podczas poślizgnięcia bądź upadku. W porównaniu kiedy zaangażowane są obie ręce (noszenie za plecami lub na barkach) upadek może okazać dość bolesny i dokuczliwy. Tym bardziej, jeśli idziemy po twardej nawierzchni.

Ten sposób trzymania zapewnia większe możliwości podczas poślizgnięcia bądź upadku.

Kiedy zaangażowane są obie ręce, upadek może okazać dość bolesny i dokuczliwy.

Z WPIĘTĄ DESKĄ W JEDNĄ NOGĘ – KROK ŚLIZGOWY (HULAJNOGA)

Przemieszczanie się tym sposobem przypomina poruszanie się jak na hulajnodze. Ten sposób przemieszczania jest niezbędnym element wykorzystywanym na stoku (np. podchodząc do wyciągu/ zjeżdżając). To sposób przemieszczania się z deską ustawioną płasko na śniegu. Odpychając się tylną nogą od śniegu. Noga prowadząca jest wpięta w wiązanie.

Z WPIĘTĄ DESKĄ W JEDNĄ NOGĘ – KROK ZWYKŁY (KROK ODSTAWNO-DOSTAWNY)

Deska ustawiona prostopadle do spadku stoku. Przenieść wolną nogę nad deską i wykonać krok w przód (dla lepszej stabilności zakrawędziować deskę).

Z WPIĘTĄ DESKĄ W OBIE NOGI – PODSKOKI

Wykorzystywane na krótkich odcinkach trasy z powodu mało efektywnego zakresu ruchu (powoduje szybkie zmęczenie).  Deska ustawiona prostopadle w zamierzonym kierunku przemieszczenia się. Należy wykonać skok w przód obciążając przednią krawędź deski.

Z WPIETĄ DESKĄ W OBIE NOGI – PRZEDSKOKI Z NOGI NA NOGĘ

Wykorzystywane na krótkich odcinkach trasy z powodu. Ten rodzaj przemieszczania jest znacznie szybszy niż podskoki (powoduje również szybkie zmęczenie). Najtrudniejsza forma przemieszczania do opanowania a zarazem najbardziej efektowna dla oka. W tym elemencie wskazana jest dobra koordynacja ruchowa, wyczucie sprężystości deski i utrzymanie równowagi. Należy przenieść ciężar na nogę przednią, jednocześnie podrywając tylną nogę. Wykorzystać sprężystość deski przy wybiciu z nogi przedniej (ruch wykonywać na zmianę).


Więcej informacji o programie nauczania SITS znajdziesz poniżej.

KLIKNIJ TUTAJ