Śnieg dla nieuleczanie zagorzałych snowboardzistów jest darem z nieba. Nie ważne czy jesteś nieuleczalnym fanatykiem snowboardu czy rekreacyjnym zapaleńcem, w obu przypadkach należy dbać o sprzęt.

Przed oczyszczeniem ślizgu

Przed oczyszczaniem ślizgu należy pozbyć się niedoskonałości na krawędziach, pęknięć, wypełnić ubytki w desce. Należy zwróci uwagę czy deska nie posiada żadnych zadziorów. Wymienione uszkodzenia mogłyby zakłócić prawidłową pracę żelazka  doprowadzając do nieco większych uszkodzeń deski jak i płyty żelazka. Upewnij się, że jest wszystko w porządku, że masz ładne gładkie krawędzie i że deska nie posiada innych uszkodzeń. Sprawdź czy deska jest wolna od rdzy. Pomoże Ci w tym wielozadaniowa guma szlifierska. Guma szlifierska służy do zebrania naddatku pozostałego  po ostrzeniu krawędzi, do usuwania ostrych pozostałości materiału, polerowania krawędzi czy do tępienia. Gumką szlifierską możemy również usunąć rdzę znajdującą się na krawędziach. Wystarczy ułożyć płasko gumkę i przejechać tam i z powrotem wzdłuż krawędzi i zacząć polerować w jedną i drugą stronę w wzdłuż całej jej długości. 

Oczyszczenie ślizgu z brudu przed sezonem

Zdarza mi się używać specjalnych preparatów do usuwania wosku tylko i wyłącznie przed i bardzo rzadko w trakcie sezonu. Wolę gromadzić wosk w ślizgu niż doprowadzać do jego ciągłego usuwania za pomocą specjalnych preparatów. Staram się ograniczać kontakt związków chemicznych ze ślizgiem. Specjalne preparaty dokładnie penetrują strukturę ślizgu, rozpuszczając stary smar i brud. W trakcie sezonu oczyszczam powierzchnię deski tylko za pomocą szczotki miedzianej. Szczotka miedziana służy do usuwania brudy z mikro rowków w ślizgu i do odtworzenia struktury na ślizgu. Zaczynam szczotkowanie od strony nogi prowadzącej do końca deski, dociskam szczotkę i płynnymi ruchami oczyszczam ślizg. Następnie odtłuszczam powierzchnię ślizgu, np. za pomocą przeznaczonego do tego celu preparatu uwalniając deskę od smaru, brudu i całego zła z zeszłego sezonu. Warto zadbać o to aby pomieszczenie w którym pracujesz było wentylowane. Papierowym ręcznikiem lub szmatką ściągam brud z starym woskiem. Zabieg usuwania zanieczyszczeń za pomocą środków chemicznych stosuję od święta.

Szczotka miedziana

Każdy kto rozpoczyna szaleństwo na białym puchu, powinien zdać sobie sprawę, że serwisowanie deski nie tylko wydłuża jej żywotność, ale dzięki temu uzyskujemy lepsze właściwości ślizgowe a zabawa na białym puchu przeniesie Cię w inny wymiar. Nie zapomnij zatroszczyć się też o dobre źródło światło podczas serwisowania sprzętu.

Snowboardowe SPA


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *